Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:6
DNES:171
TÝDEN:2292
CELKEM:481431
Návrh obecního znaku obce vycházel z několika hledisek: z minulosti obce, prvních a posledních majitelů, polohy, zemědělského charakteru a nepřímo také z pečeti obce.
Znak má tvar štítu poltěného zeleno-stříbrně, vpravo jsou dva zlaté obilné klasy /zemědělství/, vlevo pod červenou hlavou /spojení se sousední obcí a farností/ černé orlí křídlo /dávná minulost, první majitelé/.
Orlí křídlo
Prvními známými majiteli obce byli Meziříčtí z Lomnice, kteří měli ve svém znaku černé orlí křídlo na stříbrném podkladě. Jejich znak můžeme spatřit ve znaku obce Lomnice. Pro odlišení od prvních majitelů je vynechána z křídla zlatá pružina. Orlí křídlo tedy symbolizuje první majitele obce a má spojitost i s Moravou, se symbolikou moravské orlice.
Klasy
Obec Sivice patří mezi obce zemědělského charakteru, což mimo jiné dokazuje i radlice v pečeti. Převažuje pěstovnání obilí, které je znázorněno dvěma klasy. Jelikož je málo charakteristických symbolů pro obec, je tento brán jako hlavní.
Břevno - hlava
V heraldice symbolizuje pevnost a sílu charakteru, oporu, tzv. pevné spojení. Podobně i kůl /viz znak Mitrovských/, anebo podle rozložení symbolů v horní části štítu, potom je to heraldická figura zvaná hlava.
I když panstvím obec patřila pod jinou vrchnost než okolní obce, farností přináleží pod Pozořice. Rovněž jedna ze spojovacích cest ze Sivic do Pozořic tvoří hranici a zároveň i spojnici mezi oběma obcemi. Na jedné straně Pozořice, na druhé Sivice.
Tinktury znaku:
Stříbrná
Stříbrná tinktura v heraldice symbolizuje čest, právo, spravedlnost, kterou můžeme spojit se dvěma starými obecními privileji. První německé z r.1413, uděleno právo odúmrtní a druhé z r. 1617, kterou zdejší vrchnost rozdělila 10 lánů a 17 půllánů v 37 selských usedlostí a darovala jim les (majetek singulární). Taktéž barva lesa je zelená /viz dále/.
Zelená
V současné době se zemědělské symboly (radlice, krojidla, nože...), pokud je to možné, nahrazují pro obce zelenou barvou. Zelená tinktura ve znaku nahrazuje radlici z pečeti, dále je zde spojitost s lesem pro singularisty.
Červená a stříbrná
Posledními majiteli byli Mitrovští z Nemyšle, kteří měli ve znaku stříbrný kůl v červeném poli, před nimi páni z Ditrichštejna s tinkturami červená a zlatá. Jejich tinktury, t.j. červenou a dále stříbrnou a zlatou byly převzaty do obecního znaku.
Černá - převzatá barva křídla.