Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:133
TÝDEN:522
CELKEM:479661
Vzpomínkové akce bitvy u Slavkova na Internetu: http://www.austerlitz.org/
Stará Pošta
Poštovní stanice byla postavena roku 1785 u silnice z Brna do Olomouce, na jedné z tzv. císařských silnic budovaných na Moravě od roku 1727. Původně sloužila jako obydlí poštmistra, úřadovna i hostinská místnost. Proslulost získala v době bitvy u Slavkova počátkem prosince roku 1805.
Dne 28. listopadu se v prostorách pošty sešel Napoleon se svými maršály, následujícího dne ji obsadili vojáci ruského sboru generála Bagrationa. V době bitvy probíhaly okolo pošty prudké boje Bagrationova sboru s Francouzi maršála Lannese. Po bitvě, v pozdních večerních hodinách, dorazil na poštu opět Napoleon, který zde též jednal s rakouským parlamentářem knížetem Liechtensteinem o příměří. Francouzský císař vyjádřil ochotu setkat se s rakouským císařem - k této schůzce skutečně došlo o několik dní později u Spáleného mlýna. Napoleon na poště přespal a následujícího dne se svým štábem přemístil do nedalekého slavkovského zámku.
Stará pošta poskytovala služby až do roku 1879, kdy bylo sídlo poštovního úřadu přeneseno do Pozořic. Její budovy zůstaly bez výraznějších rušivých zásahů zachovány až do současnosti.
V roce 1995 byla Stará pošta po několikaleté rekonstrukci znovu otevřena. V komplexu několika spojených budov okolo původního dvora dlážděného plochými kameny je nyní malá muzejní expozice věnovaná slavkovské bitvě. Její depozitář má být postupně doplňován originály i kopiemi předmětů a dokumentů se vztahem ke zmiňované bitvě. Nachází se zde také barokní konírna s jízdárnou, stylová restaurace i vinný sklep. Můžete zde navštívit, zřejmě jedinou v České republice, historickou střelnici pro střelbu z věrných replik historických zbraní. Prodejna suvenýrů mimo jiné nabízí i ražené pamětní mince. Naproti přes silnici stojí kaple, kterou nechala vybudovat neznámá ruská šlechtična na památku některého z ruských důstojníků, který v bitvě padl.
26 metrů vysoký secesní památník zvaný Mohyla míru byl postaven v letech 1910 - 1912 podle projektu architekta Josefa Fanty - a nemohlo pro něj být vybráno lepší místo než právě na Pratecké výšině mezi obcemi Prace a Sokolnice, kde probíhaly rozhodující boje Slavkovské bitvy roku 1805. Iniciátorem stavby, která se stala dominantou někdejšího bojiště a zároveň nadčasovým mementem všech válek, byl brněnský kněz Alois Slovák. Čtyři bohatýři, stojící u pat mohyly, mají na svých štítech znaky Ruska, Rakouska, Francie a Moravy. Do podzemního ossaria jsou ukládány ostatky padlých, nalezené v oblasti bojiště. Kaple byla v létě roku 1999 restaurována v původním secesním stylu. Celý areál včetně expozice věnované bitvě tří císařů je přístupný veřejnosti a je součástí Okresního muzea Brno - venkov. Během hlavní turistické sezóny a při významných svátcích bývá Mohyla míru slavnostně osvětlena.
Adresa: 664 58 Prace, tel.: 544 244 724
Otevírací doba: květen - červen 9.00 - 12.30 a 13.00 - 17.00 denně
červenec - srpen 9.00 - 12.30 a 13.00 - 18.00 denně
září 9.00 - 12.30 a 13.00 - 17.00 denně
říjen - březen 9.00 - 12.30 a 13.00 - 16.00 mimo pondělí
Město Slavkov, v zahraničí známé pod jménem Austerlitz, je spojeno nejen se známou bitvou u Slavkova v roce 1805, ale také s bohatou historií starobylého rodu Kouniců. Zdejší monumentální barokní zámek je dílem italských a domácích architektů. Stavba zámku podle plánů významného architekta Domenica Martinelliho z Luccy, upravených později architektem Valmagginim a stavitelem Petruzzim, trvala více než půl století, přesněji od konce devadesátých let 17. století do šedesátých let 18. století. Na sochařské výzdobě se podílel významný italský tvůrce Giovanni Giuliani.
Zcela výjimečným interiérovým prostorem zámku je centrální oválný společenský sál, navržený a vybudovaný Valmagginim. Vedle prostorové a akustické ojedinělosti tohoto sálu zaujme zejména velkolepá fresková výmalba vídeňského tvůrce Josefa Pichlera, autora fresek i v kapli Sv. Kříže v jižním křídle zámku. V tomto sále bylo 6. prosince 1805 uzavřeno příměří mezi francouzským císařem Napoleonem a rakouským císařem Františkem II. Podrobnosti této schůzky byly sjednány o tři dny dříve na Staré poště u Pozořic.
V zámeckých dobových interiérech jsou instalována díla, jež byla kdysi součástí nesmírně bohatých kounicovských sbírek výtvarného umění 17. a 18. století.
V přízemí severního křídla zřídilo Historické muzeum se sídlem přímo na slavkovském zámku samostatnou expozici, vztahující se k bitvě u Slavkova z 2. prosince 1805, jejíž historie k zámku, městu a jeho blízkému i vzdálenějšímu okolí neodlučně patří.
Barokní zámek, jehož stavba byla započata kolem roku 1700 za Dominika Ondřeje Kounice, leží na okraji rozlehlého, dnes přírodně krajinářsky řešeného parku. Původní park, zřízený v době vybudování zámecké budovy na umělém náspu nad městečkem měl ústřední osu, sestupující po kaskádách terasy do vodního kanálu a končící ve volné krajině alejí na protějším pahorku. Vnitřek parku byl členěn boskety s bazénky, bludištěm, fontánami, osovými kanály, procházejícími celou délkou zahrady a bohatou sochařskou výzdobou G. Giulianiho.
Ještě za Dominika Ondřeje byl vybudován květinový parter s kašnou D. Williama a oranžériemi s freskami A. Lanzaniho. V roce 1714 zde působil architekt E. A. Carbonnier. Po dokončení výstavby zámku se park ještě rozšířil o plochy zbořeného farního chrámu a městské věže, na horním parteru byly vybudovány tři fontány v příčné ose a bylo pozměněno i řešení svahu. Celý areál parku byl obehnán čtyřřadovými alejemi, které pokračovaly v obou směrech do okolní krajiny a k bažantnici. Velkorysé řešení parku zasahuje do půdorysu města a vytváří tak jednotný komplex zámku a jeho okolí.
Zámecký park ve Slavkově u Brna, později pozměněný a zjednodušený podle anglického slohu, patří k nejvýznamnějším areálům historických zahrad na Moravě.
Slavkov u Brna leží na území okresu Vyškov.
Adresa: 684 01 Slavkov u Brna, tel.: 544 221 204, fax: 544 221 685